Forum o djeci i roditeljima

Početna stranicaCalendarFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Pilates lopte za bolju ravnotežu

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Josipa
Moderator
Moderator

Female
Broj postova : 7123
Registration date : 14.04.2008

PostajNaslov: Pilates lopte za bolju ravnotežu   ned srp 24, 2011 10:02 am

Svakako jedan od većih svjetskih hitova jest vježbanje sa velikim i malim loptama. Lopta je odlično pomoćno sredstvo koje će trudnici omogućiti da se fizički i emocionalno bolje osjeća.
Kako lopta ne bi pukla prilikom izvođenja vježbi bitno je da odaberete loptu odgovarajuće veličine i kvalitete. Možete odabrati loptu s pipcima kako ne bi klizila ili sa rukohvatima, izbor je na vama.

Kvalitetne lopte imaju atest na 300 kg, a veličina se odabire prema visini, težini i dužini ruku. Bitno je napomenuti da bez pripreme ne možete odmah uzeti loptu i početi vježbati. Potrebno je nekoliko sati privikavanja kako ne biste trpjeli bolove ili izgubili ravnotežu.

Ako prije niste imali prilike sjediti na lopti, prvi put trebate s oprezom, najbolje u društvu ili uz oslonac. Naviknite se na samo sjedenje na lopti.

Od velike je važnosti i podloga na kojoj vježbate. Koristite podlogu na kojoj ćete moći biti bosi kako biste što lakše kontrolirali svoje tijelo. Ako nemate takvu podlogu svakako obucite tenisice.

Sjedenje na lopti omogućit će vam optimalan položaj za vježbe zdjeličnog dna i Kegelove vježbe. Kad steknete sigurnost ljuljanjem zdjelice na lopti povećat ćete mobilnost zdjelice. Izvođenjem vježbi na lopti, ojačat ćete mišiće koji stabiliziraju cijeli trup- trbušni, leđni, mišići dna zdjelice. Ako su ti mišići dobro tonizirani štitit će vašu kralješnicu koja je tijekom trudnoće izložena raznim rizicima. Poboljšat ćete ravnotežu i pravilno držanje, smanjiti napetosti i rizik od pojave križobolje. Vježbanjem na lopti omogućit ćete svojoj bebi da se postavi u optimalan položaj za porod.

Također loptu možete koristiti kao oslonac za relaksaciju i masažu. Naravno postoje i kontraindikacije, stoga je bitno da upoznate svog ginekologa sa svojom željom da koristite loptu i da dobijete njegovo mišljenje.

Vjerujem da će vam korištenje lopte biti vrlo pozitivno iskustvo, UŽIVAJTE.

Martina Šebijan,bacc.physoith.
licencirani voditelj vježbi i tjelesnih aktivnosti za trudnice

Izvor : http://aktualno.hr/novosti/arhiva/2010/10/02/14787_Pilates+lopte+za+bolju+ravnotezu.html

[Vrh] Go down
Korisnički profil
Josipa
Moderator
Moderator

Female

PostajNaslov: Pilates za pravilno držanje i trudnice   ned srp 24, 2011 10:25 am

Posljednji dio našeg pilates online tečaja posvećen je pravilnom držanju i sjedenju na lopti, a ujedno su to i vježbe za trudnice. Ipak, među pilates stručnjacima oko trudnica se lome koplja.
Naime, osnovno pravilo u pilatesu jest u gotovo svakoj vježbi stiskati trbušne mišiće, stražnjicu i uglavnom sve mišiće centra, što trudnicama nije jednostavno, a neki kažu kako nije ni preporučljivo.

Kako je vježbanje većini zdravih trudnica korisno, postoje i argumenti za pilates u trudnoći: u pilatesu je disanje iznimno važno (kao i kod poroda, pa nije loše vježbati tehniku koja traži koncentraciju na disanje), a pilates sadrži i elemente joge, koja trudnice smiruje i koristi im.

Odlučite li se za pilates u trudnoći, sve će biti u redu ako se načelno budete držali ovih preporuka: ukoliko ste i prije trudnoće vježbali pilates, a zdrava ste trudnica bez komplikacija, nema razloga da prestanete vježbati. Kako trudnoća napreduje, postupno ćete ukidati neke vježbe i pred sam kraj trudnoće vježbati samo vježbe iz skupine koju danas pokazujemo. Prilikom vježbanja ne treba pretjerivati sa stiskanjem mišića centra – činite to samo dok vam ne stvara poteškoće.

Ukoliko prije trudnoće niste redovito vježbali pilates, ali ni neku drugu tehniku, svakako se detaljnije raspitajte kod liječnika što bi vam odgovaralo - možda su za vas primjerenije klasične vježbe disanja i pripreme za porod koje se organiziraju isključivo za trudnice i njihove partnere, odnosno pomoćnike koji kane prisustvovati porodu.

1. Nagibi prema naprijed: sjednite na sredinu lopte, noge su malo šire od kukova, a natkoljenice trebaju biti paralelne s podom, odnosno okomite na potkoljenice (ako niste u tom položaju, moguće je da ne sjedite pravilno, ali i da vam veličina lopte ne odgovara ili da lopta nije adekvatno napuhana). Stopala su čvrsto na podu te i dalje treba voditi računa o osnovnom položaju – guranje pupka prema leđima (leđa su pritom ravna, a ramena treba gurati prema dolje).

Na udah ruke stavite na vrat iza glave, a na izdah glavu spustite prema naprijed (pokret treba biti 'okrugao', s malim pomacima, a bradu treba gurati na prsa). Ponovo udahnite te se na izdah vratite, tj. izravnajte leđa (ruke ostaju otraga na vratu).

Vježbu ponovite šest do osam puta.

2. Rotiranje iz struka: u istom položaju kao u prethodnoj vježbi slijede male rotacije iz struka; ruke su ispred tijela, podlaktice jedna preko druge, ramena prema dolje. Gurajte rukama te se na udah rotirjte iz struka malo na stranu, uz što mirniji donji dio tijela. Na uzdah se treba vratiti u sredinu. Isto ponovite i na drugu stranu. Tijekom vježbe treba paziti da što mirnije sjedite na lopti.

Vježbu ponovite četiri puta.

3. Nagibi iz struka: opustite ruke ravno sa strane. Na redu su mali nagibi, pri čemu je važno da su kukovi što mirniji i da samo gornji dio tijela istežete u stranu. Na izdah napravite mali nagib (ne previše) čitavog tijela iz struka na jednu stranu, s rukama opuštenim prema dolje, uz što mirnije kukove. Na udah se treba vratiti u sredinu, s rukama ravno opuštenim sa strane. Sve ponovite na drugu stranu.

Vježbu ponovite četiri puta. Opustite se po završetku serije.

4. Nagibi u stranu s podignutom rukom: vježba je identična prethodnoj, ali jedna ruka je opuštena, dok drugu dignemo u zrak. Ruka će slijediti liniju tijela i to na način da, ako je lijeva ruka dignuta u zrak, napravite nagib udesno kao u prethodnoj vježbi (pokušajte se nagnuti u stranu što više možete), a ruka slijedi liniju tijelo - glava (nagib je na izdah, vraćanje u sredinu na udah). Isto učinite i na drugu stranu i drugom rukom.

Vježbu ponovite četiri puta.

5. Za kraj slijedi pomicanje zdjelice kako biste što bolje naučili pravilno sjediti na lopti.

Normalno dišite, prsti su čvrsto na podu, pridržite se za loptu te kukove podvucite prema naprijed kao na fotografiji (to na lopti ide jako lako - samo se malo 'zarolate' kukovima) Vratite se natrag.

Tijekom ove vježbe važno je gurati donji dio leđa, a u trenutku kad podvlačite kukove, trbuh treba što jače stisnuti.

Vježbu ponovite šest do osam puta i opustite se.

Izvor: http://www.poliklinikazdravlje.com/index.php/fitness/78-pilates-za-pravilno-dranje-i-trudnice-

[Vrh] Go down
Korisnički profil
Josipa
Moderator
Moderator

Female

PostajNaslov: Re: Pilates lopte za bolju ravnotežu   ned srp 24, 2011 10:39 am

[Vrh] Go down
Korisnički profil
*Dijana*
Moderator
Moderator

Female
Broj postova : 9826
Registration date : 16.01.2010

PostajNaslov: Re: Pilates lopte za bolju ravnotežu   ned srp 24, 2011 10:41 am

za članak Josipa! budete probale trudnice naše?

[Vrh] Go down
Korisnički profil
Josipa
Moderator
Moderator

Female

PostajNaslov: Re: Pilates lopte za bolju ravnotežu   ned srp 24, 2011 11:33 am

Ja od jučer nemam više stolicu za kompom nego pilates loptu i baš mi je super sjediti na njoj!
moram si još naći neke vježbice pa da malo i vježbam!

[Vrh] Go down
Korisnički profil
*Dijana*
Moderator
Moderator

Female
Broj postova : 9826
Registration date : 16.01.2010

PostajNaslov: Re: Pilates lopte za bolju ravnotežu   ned srp 24, 2011 11:37 am

draga!

[Vrh] Go down
Korisnički profil
nanino
Vrhunska tipkalica

Female
Broj postova : 2868
Lokacija : moj dom je dolje u predgrađu,od centra prema zapadu...
Registration date : 09.07.2009

PostajNaslov: Re: Pilates lopte za bolju ravnotežu   ned srp 24, 2011 7:15 pm

ja sam u prvoj trudnoći stalno sjedila na njoj čak i na poslu...i kasnije kad se je mia rodila znali smo se ljuljati na toj lopti i uspavljivati je...zakon stvar...
u drugoj trudnoći se nisam ni sjetila da je imam doma
[Vrh] Go down
Korisnički profil
Josipa
Moderator
Moderator

Female

PostajNaslov: Re: Pilates lopte za bolju ravnotežu   sri srp 27, 2011 2:14 pm

Dali su vam u rodilištu ponudili pilates loptu prije nego su vas stavili u rađaonu? ja sam sa larom morala hodat 2.5 sata po hodniku i od toga su mi otpale noge , negdje sam čula da daju trudnicama da nemoraju hodati, mislim u varaždinu!

[Vrh] Go down
Korisnički profil
nanino
Vrhunska tipkalica

Female
Broj postova : 2868
Lokacija : moj dom je dolje u predgrađu,od centra prema zapadu...
Registration date : 09.07.2009

PostajNaslov: Re: Pilates lopte za bolju ravnotežu   sri srp 27, 2011 5:50 pm

na sv.duhu imaju ali ja sam 2 puta bila odmah prikopčana na ctg tak da ni šetnja, ni skakanje nije bilo opcija, ali nisam ni vidla da su nekome nudili (te su lopte bile u posebnoj prostoriji..)
[Vrh] Go down
Korisnički profil
ninana
Moderator
Moderator

Female
Broj postova : 10836
Registration date : 03.06.2009

PostajNaslov: Re: Pilates lopte za bolju ravnotežu   pet srp 29, 2011 2:53 pm

ja sam u obje trudnoce sjedila stalno na lopti i onako skakutala, rotirala u krug i td i oba poroda su bila lagana, izuzev rezanja (prvorotkinje kod nas obicno sve rezu a s Andrtejem morali zbog pupcane 3x oko vrata bila omotana)

[Vrh] Go down
Korisnički profil
leobaby
Admin

Female
Broj postova : 10944
Registration date : 31.01.2008

PostajNaslov: Re: Pilates lopte za bolju ravnotežu   pet srp 29, 2011 2:57 pm

U Varazdinu mozes jopsati na lopti a ovo za hodanje nisam jos od nikoga cula..
Ja se bojim da se nebi prevrnula posto nemam dobru ravnotezu i malo sam seprtljava.

"Nije nebo visoko, nisu zvijezde daleko, samo spusti glavu i pogledaj dječje oči."
[Vrh] Go down
Korisnički profil http://mojabeba.motion-forum.net/index.htm
Josipa
Moderator
Moderator

Female

PostajNaslov: Re: Pilates lopte za bolju ravnotežu   ned kol 07, 2011 8:27 am

Danas sam saznala da u osječkoj bolnici možemo tražiti pilates loptu ali naravno uvijek postoji ali, rodilja se mora dobro ossjećati, bebini otkucaji moraju biti ok i po mogućnosti bilo bi dobro da je netko uz rodilju da ju pridržava!

[Vrh] Go down
Korisnički profil
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Pilates lopte za bolju ravnotežu   

[Vrh] Go down

Pilates lopte za bolju ravnotežu
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Pilates lopte za bolju ravnotežu
» Pripremi se za porod