Forum o djeci i roditeljima

Početna stranicaCalendarFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Financije u braku

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
ninana
Moderator
Moderator

Female
Broj postova : 10831
Registration date : 03.06.2009

PostajNaslov: Financije u braku    sri stu 17, 2010 10:28 pm

Financije su uvijek delikatna tema između dvije osobe, pa ni brak nije drugačija situacija. One imaju više veze sa sposobnošću upravljanja novcem, nego ljubavi, međutim ako nisu dobro razriješeni financijski odnosi, tada trpi i ljubav, ali i vaša karijera, jer ako ono što zaradite ne trošite kako biste htjeli manje ćete biti motivirani za rad.

- Plaćajte račune skupa

Uobičajeno je da se jedan od supružnika bavi kućnim financijama, potrošnjom i štednjom. No, ukoliko želite dobar brak to biste trebali raditi zajedno. Bar zajednički napraviti financijski plan koji će potom provoditi jedan partner. Što više o zajedničkim financijama znate oboje i što ste više uključeni to će vas manje iznenaditi bilo kakva situacija.

- Postavite realne ciljeve

Ukoliko ste oboje uključeni u kućne financije to ćete lakše postaviti realne ciljeve. Na taj način neće jedan partner postavljati nerealna očekivanja, te neće svakim većim troškom biti neugodnih iznenađenja.

- Izbjegavajte odnos roditelja i djeteta

Ukoliko se samo jedan partner bavi financijama drugi dolazi u položaj djeteta te ne može odlučivati što želi i kako želi rasporediti novac. Često je teško prepoznati takvu situaciju sve dok se ne pojavi problem gdje partner koji nije uključen u financije postavi nerealna očekivanja i bude razočaran neostvarivanjem.

- Uzmite u obzir želje partnera

Dok jedan partner želi vikendicu drugi možda želi osigurati novac djeci za školovanje. Ako želite jedno od toga morat ćete se odreći nekih kratkoročnih ciljeva poput godišnjeg odmora i putovanja. Bitno je da znate što druga strana želi, te da se dogovorite oko prioriteta.

- Postavite limite mjesečne potrošnje

Trebate se dogovoriti oko toga koliko mjesečno trošite na zajedničke stvari te koliko svatko može potrošiti izvan toga. Također, dogovorite se unaprijed za kakve kupovine trebate razgovarati s drugom stranom.

http://covermagazin.com/karijera.php?NID=4680

[Vrh] Go down
Korisnički profil
Tina
Moderator
Moderator

Female
Broj postova : 1187
Registration date : 12.07.2010

PostajNaslov: Re: Financije u braku    čet stu 18, 2010 4:02 am

Ma mi se sve dogovaramo,samo kaj nekad nemamo se oko čega dogovarat jer ničeg više nema i to je ono problem!
[Vrh] Go down
Korisnički profil
Alice
Vrhunska tipkalica

Female
Broj postova : 2703
Registration date : 03.01.2010

PostajNaslov: Re: Financije u braku    čet stu 18, 2010 6:25 am

Nama zasad jako dobro ide. Plaćamo sve račune i ništa nam ne fali,ali zato i ne trošimo beveze tj ne kupujemo često robu,ne idemo često na frizure,manikure i ta čudesa i ne idemo u kafiće i tak...
Za te novce rađe ljeti odemo na ljetovanje ili zimi na zimovanje i tak
[Vrh] Go down
Korisnički profil
Josipa
Moderator
Moderator

Female
Broj postova : 7123
Registration date : 14.04.2008

PostajNaslov: Re: Financije u braku    čet stu 18, 2010 10:41 am

Oko svega se dogovaramo i skao od nas zna na što su novci potrošeni!
moj muž je jako štedljiv tj on i kad ima i može trošit netroši nego ostavi sastrane i onda kad je frka imamo novac!

[Vrh] Go down
Korisnički profil
vedrana87
Moderator
Moderator

Female
Broj postova : 2798
Registration date : 09.08.2009

PostajNaslov: Re: Financije u braku    čet stu 18, 2010 11:00 am

financije vodim ja, nažalost, par puta kad sam se pouzdala u svog muža je zaboravio i nije platio nešto a novac je potrošio.... i sad fantazira kako će si mobitel uzet ali nema šanse... mi imamo budalaština na koje trošimo lovu a to su cigarete i što svaki dan idemo u kafić na kavu. ne smijem ni pomišljati koliko bi uštedili da se odreknemo tog, ali nismo 100 godina i volimo se družiti i eto...to nam je izgovor...
kad nismo imali nipta love nikad se nismo svađali i sad nam novac nikad nije povod nekoj svađi što je meni drago

[Vrh] Go down
Korisnički profil
Kikica
Vrhunska tipkalica

Female
Broj postova : 11528
Registration date : 27.10.2010

PostajNaslov: Re: Financije u braku    čet stu 18, 2010 11:14 am

Mi se nemamo šta dogovarati, kredit za stan + računi, a hvala bogu ima ih... ostane nam za kruh mlijeko i uloške i onda kad dođe božićnica ili kapne nešto sa strane onda je registracija... ne pušimo, subotom odemo negdje na kavu....sad ja dobijem što čuvam Maju

Nikad se ne svađamo zbog novca...problem ne možeš riješiti, a svađom imaš jedan više.
[Vrh] Go down
Korisnički profil
Sarajka
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete

Female
Broj postova : 122
Registration date : 02.10.2010

PostajNaslov: Re: Financije u braku    čet stu 18, 2010 7:28 pm

Kikice tako ti je nesto i kod mene. Krediti kako smo u braku ne prestaju! Ne sjecam se da je za ovih 11g ikada donio cijelu platu doma. Ostalo sto i ako ostane ne smijem ni da pogledam jer kako cemo prezivjeti mjesec. Pogotovo od kako ja ne radim, tacno nam fali ona moja plata koja ni nije bila neka ali je pokrivala rezije i dio hrane. Uglavnom se dogovaramo mada cesto prepustim financije mm koji je 100 puta bolji ekonom od mene a ja s druge strane sam jako skromna i nemam zahtjeve i prohtjeve preko mogucnosti.
[Vrh] Go down
Korisnički profil
lighty
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete

Female
Broj postova : 278
Registration date : 19.04.2010

PostajNaslov: Re: Financije u braku    čet stu 18, 2010 7:38 pm

točno se zna ko što plaća...on režije a ja kredit a ostalo što ostane ode na hranu..tu i tamo njegovu bakšu ostavimo sa strane pa skupljamo i uvjek se nađe na što će otić ako ne na obleku uvjek se u kući nešt pokvari...a pred more i zimovanje stavljamo bakšu sa strane dva mj to nam bude taman..ja sam svakako bolja u čuvanju novca..nikada neidem u trgovinu bez digitrona i popisa za kupnju tako ne troši bezpotrebno..
[Vrh] Go down
Korisnički profil
Mateja
Vrhunska tipkalica

Female
Broj postova : 2891
Registration date : 04.02.2008

PostajNaslov: Re: Financije u braku    pet stu 19, 2010 1:44 pm

Mi isto zajednicki trosimo novac, prvo naravno krediti i racuni a onda sve drugo!
Smatram da bi mogli dosta novaca ustediti kada bi se odrekli nekih stvari, recimo kavice, oboje odemo dosta cesto pod pauzom na poslu, a i smatram da cesto kupimo gluposti, nije to nista skupo ali nakupilo bi se!
Ali s druge strane, to volimo i nista nam nefali, bilo bi naravno puno lakse da imamo vise novaca, ali mi smo i ovako sretni i nije nam novac najbitniji u zivotu!!!
[Vrh] Go down
Korisnički profil
Josipa
Moderator
Moderator

Female
Broj postova : 7123
Registration date : 14.04.2008

PostajNaslov: Re: Financije u braku    pet stu 19, 2010 1:47 pm

Mi uopće neidemo na kave u kafić , nego radje kod nekog od rodbine ili prijatelja a volimo i da oni dođu kod nas! Ja sam uz muža postala full šparna žena ali i zadovoljna!

[Vrh] Go down
Korisnički profil
ivany
Moderator
Moderator

Female
Broj postova : 3004
Registration date : 03.02.2008

PostajNaslov: Re: Financije u braku    pon stu 22, 2010 9:51 pm

Slično je i kod nas...
nema moj novac, tvoj novac...
kad dobijemo plaću, obično prvo moja bude, platim režije i kredit i vrtić, i moja plaća je potrošena
od njegove plaće kupujemo sve ostalo, ugl. nam dosta ode na hranu, njegove cigare i gorivo,
nemogu reći da ovako puno trošimo -jer baš i nemamo
mm voli otići nedjeljom prijepodne u kafić na kavu, ja rijetko idem -kao što kaže Josipa više se družimo kod kuće s rodbinom, kumovima (imao dosta rođendana tijekom godine pa je tu skoro svaki mjesec bar jedan poklon)
ugl. da skratim, svaki mjesec željno išćekujemo plaću i nikada nam nije dosta ali nije nam žao trošiti novac, nažalost nijedno od nas dvoje nije štediša
[Vrh] Go down
Korisnički profil
Enea
Moderator
Moderator

Female
Broj postova : 4789
Registration date : 23.02.2009

PostajNaslov: Re: Financije u braku    uto stu 23, 2010 7:21 pm

kod nas slicna situacija,mm dobi placu uzmu mu odma kredite,plati rezije,ostavi za master taj mjesec,a ja posto nemam placu,ja u pravilu cijeli mj vucem hranu i kaj treba,uglavnom isto nikad dosta love,ali ima i gorih situacija i ne zalim se

[Vrh] Go down
Korisnički profil
nanino
Vrhunska tipkalica

Female
Broj postova : 2868
Lokacija : moj dom je dolje u predgrađu,od centra prema zapadu...
Registration date : 09.07.2009

PostajNaslov: Re: Financije u braku    sri stu 24, 2010 6:30 pm

mi imamo zajednički novac i punomoći po računima od jedog i drugog, kad dođe plaća prvo platimo kredite i režije i do kraja mjeseca se dogovaramo s kojeg računa skidamo i plaćamo...jednostavno mi nemamo politiku moj-tvoj novac, nego naš novac!!! a s obzirom da smo oboje bankari nemamo glavnoga majstora od financija već se sve dogovaramo!
[Vrh] Go down
Korisnički profil
Tina
Moderator
Moderator

Female
Broj postova : 1187
Registration date : 12.07.2010

PostajNaslov: Re: Financije u braku    čet stu 25, 2010 4:13 am

A dobor i mi se dogovaramo,al sad je to još u nekim granicama da nam se neda računat sve dabude baš sve kako treba,ja imam 1600 kn kaj ode za ovu prokletu rupetinu od stana u kojem živimo,on ima 6000 od kojih platimo 2100 alementaciju,1000 kn režija (ima oko 2000.al ne platimo nikad sve,pa se vuče.al imamo takve stanodavce da iz principa ne želim paltit neke stvari,boli me brige,platim si ono kaj mi mogu isključit) 1000 kn kredit za auto i 500 kn master,kaj možemo opet podić za par dana. Znači ostane nam oko 1500 kn za cijeli mjesec preživjet,s tim da mu ajde tu i tam uleti kakav fuš,pa dobi 500 kn i tak,uglavnom imamo dosta dugova kaj bi se trebalo riješi,al teško je kad jednom zaglibiš.
Nadam se da ćemo polako to riješit,i počeli smo,al evo zadnja 2 mjeseca smo malo išli kupovat stvari za Svena i skupa na kavu par puta.
Neznam kako vi,al meni je teško toliko se odricat,evo radim to sad nekih 7-8 mjeseci i toliko sam bila nezadovoljna da vam ja nemogu to opisat.
Od kad smo otišli bili malo to u shoping ja sam se preporodila,za mene je to bio doživljaj kaj smo otišli u shoping centar i nešto kupili umjesto da samo gledamo po izlozima i slinimo za nečim ko bogeci.
mislim si ako si nemrem priuštit malo oduška i cijelo vrijeme mislit na novce i štednju i stiskanje remena,ma nek me vrag odnese. Nisam rastrošna,al za dijete nemogu da nešto ne kupim,neču jest,briga me,samo da njemu nekaj kupim. Nije sad više tak strašno kak je bilo,jednino nas ubijaju sad ti dugovi iz razdoblja kad nismo imali niš i još k tome dobili Svena.
Nadam, se da ćemo se izvuč.
Jedino kaj mene živcira je to kaj m dobro sad radi i donese sve novce doma nemrem reč,al nekad je onak kak da velim preflegma za neke stvari,k tome sam i ja takva ponekad jer nemogu više da ne puknem,i onda to rezultira tim da nekad nemamo riješenja za probleme.
A ja sam osoba koja bi htjela imat dosta toga pod kontrolom,al kad nije kako ja želim,ja sve puštam i dajem nekome drugome da se bori s tim,a m je isti. Al nemogu ja s 21 godinu to znat sve,pa kaj cure mojih godina se vucaraju po bircevima,ispijaju kavice i nemaju pojma kakva je situacijau zemlji. Starci ih financiraju,fino si kupuju oblekicu,ja nosim
majice od svoje svekrve od kad je ona bila mlada pa sad joj je to premalo.
Imam osječaj da me ne cijeni dovoljno,najbolji je muž na svijetu,nježan,nikad mi ne kaže grubu riječ,al opet teško mi je borit se s tim sama,jebeni život je težak,em kaj prije nisam imala psihičkog mira od starog kaj me nonstop nekaj vikal i jebal me u zdrav mozak i htel tuč,tak se sad borim s tim prokletim novcima,nikak na zelenu granu.
Ma opet se ja raspisala,ko zna kaj sam sve natrljezgala.Nemojte zamerit,ja vas vojim jako puno,pa pišem da se malo izjadam.
[Vrh] Go down
Korisnički profil
Kikica
Vrhunska tipkalica

Female
Broj postova : 11528
Registration date : 27.10.2010

PostajNaslov: Re: Financije u braku    čet stu 25, 2010 11:25 pm

Tinčica moja, svima je tako. Ja sam prije 8 godina kupila prelaznu jaknu proljeće-jesen i prije mjesec dana je bacila u smeće i otišla kupiti novu. Prošle godine si kupila nove čizmice, a one stare 6 godina bacila zato jer su mi počele puštati i noge mi bile stalno mokre, ali ne možemo protiv toga.
[Vrh] Go down
Korisnički profil
ninana
Moderator
Moderator

Female
Broj postova : 10831
Registration date : 03.06.2009

PostajNaslov: Re: Financije u braku    sub stu 27, 2010 10:32 am

kod mene samo mm radi a ja nemam nikakvih primanja.
Kad dobije platu prvo kredit i rezije, na srecu rata je mala jer imamo samo kredit za auto.

Odem na kavicu s prijateljicama 2 puta mjesecno a nekad i cesce.
Uglavnom uvijek cekamo kad ce plata i zeljno ju iscekujemo. Nikad se ne svadjamo zbog novaca i oboje smo stedljivi na sebi ali na djecici nismo. Stedljivi smo na odjeci na sebi iako kad mi se nesto bas svidi to si i kupim.

[Vrh] Go down
Korisnički profil
vedrana87
Moderator
Moderator

Female
Broj postova : 2798
Registration date : 09.08.2009

PostajNaslov: Re: Financije u braku    sub stu 27, 2010 11:08 am

nama je relativno dobro, po nekoj računici nam uvijek fali 500 kuna mjesečno da bi super živjeli ali ni ovako se ne žalim... nemamo kredita, kartica i imamo svoj stan, sve zajedno imamo 6000 primanja mjesečno, 1000 ide na režije, 400 na vrtić a ovo ostalo za život...od tog 500 kuna na cigare i toliko na kave... tak da nije tako loše, loše je kad nam nešto rikne a mi nemamo love kupiti novo, a cigara i kava se ne želimo odreć... tj. da moramo bi se odrekli ali ovako nije sila... zato ja sebi ne pamtim kad sam nešto kupila od odjeće a ni mm, za emu i ivu uvijek svega mora biti i kad njih namirimo za nas je lako...

[Vrh] Go down
Korisnički profil
sanja25
Veliko brbljavo dijete
Veliko brbljavo dijete

Female
Broj postova : 112
Registration date : 10.03.2011

PostajNaslov: Re: Financije u braku    pon oľu 14, 2011 3:46 pm

ja nisamo u braku,al ko da jesam,sutra je plaća,od nje platim režije preko interneta(jeftinije mi dođe,nego ići u grad)i odemo u lendavu(slovenija) u šoping za cijeli mjesec,i ako mi ostane 300 kn,puna kapa..,dragi je momentalno na bolovanju pa je plaća manja..al živi se...
[Vrh] Go down
Korisnički profil http://www.facebook.com/#!/profile.php?id=100000161762581
Martina
Vrhunska tipkalica

Female
Broj postova : 4345
Registration date : 16.01.2011

PostajNaslov: Re: Financije u braku    pon oľu 14, 2011 9:06 pm

Mi isto imamo zajedničke financije. Kad nam dođu plaće sve stavimo na hrpu, odmah odvojimo režije, kredite i ono što se mora platiti, a onda tek ono što ostane rasporedimo do iduće plaće. Obavezno si radimo plan izdataka.. znači stavimo na papir sve troškove koje imamo kroz taj mjesec, npr. registraciju, servis, rođendani i sl. i to isto odmah odvojimo. Najčešće si štedimo kroz nekoliko mjeseci za registraciju, servise i te veće izvanredne izdatke. Ali skužili smo da to dobro funkcionira jer neke stvari se ipak mogu unaprijed predvidjeti, tako da nema velikih iznenađenja. Tako je od prvog dana kako smo počeli živjeti zajedno, znači već skoro 8 godina, iako smo u braku tek 9 mjeseci.
[Vrh] Go down
Korisnički profil
lola
baba
baba

Female
Broj postova : 543
Registration date : 05.10.2010

PostajNaslov: Re: Financije u braku    sub svi 07, 2011 1:05 pm

nama je zima jeb...jer moramo i njegovog tatu financirat koji ima dvije mirovine pa se njemu izjada a ovaj puši non stop pa mu da uvjek.ima plaču on 10000 ja sada nista ali sam mu rekla bez 5000 neču da ti priđem firmi,hehe.ii tako imamo kredit za auto,rezije su 2000 kn a ovo sve ode neznam boze dragi gdje,drugima u dzep on je jako mekan pa ko ga god pita on posudi i nikad mu vise nevrate.takav je on meni kupi sat za 1500kn a nenosim ga,to jest nevolim to ja za pušenje damnekih 600kn
[Vrh] Go down
Korisnički profil
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Financije u braku    Today at 7:50 am

[Vrh] Go down

Financije u braku
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Alkoholizam u braku
» Vicevi o Mužu i ženi, braku, curi i dečku, ljubavnicama...